Początki grupy Niespasowani należy wiązać nie tyle z premierą Butów nie do Pary, a z pewnym dniem, gdzieś między 2004, a 2005 rokiem. Wtedy to Kasia i Iwona Stryjakiewicz oraz Artur Zawadzki (choć ten, po dziś dzień chyba nie jest tego do końca pewny), jako dzieci rządne scenicznych przeżyć, rozpoczęli pisanie czegoś, co wtedy dość śmiało nazwali scenariuszem. Pomysł był prosty — napisać śmieszną historię o miłości. Zdumiewające, że główne założenia przetrwały tyle lat i doczekały się realizacji! No, ale wtedy pierwsze spotkanie okazało się ostatnim. Czegoś zabrakło… ambicji, chęci, powagi? Trudno powiedzieć. Ostatecznie masa pomysłów spisana na kartkach papieru wylądowała na strychu w domu Kasi i Iwony.
Minęło kilka lat i Kasia poczuła chęć realizacji… czegoś… Czegoś niezwykłego pod różnymi względami. Zafascynowana aktywnością w scholii parafialnej Vitae Spes, zaczęła snuć konkretne i zdecydowane plany. Przypomniawszy sobie o zawartości strychu wiedziała już, że to będzie to!
A żeby dowiedzieć się konkretów z naszej historii… zapraszamy na koniec tej strony. Rozpocznij swoją lekturę od 2011 roku!
Obfitujący w śpiew, muzykę, taniec i aktorstwo świąteczny wieczór artystyczny.
Niespasowana ekipa 2020 – NA MEDAL!
W rok 2020 weszliśmy z prawdziwym impetem. Już 5. stycznia premierę miał nasz kolejny projekt pt. W labiryncie świątecznych pytań. Nowi członkowie grupy spisali się na medal, Ci z większym stażem pracowali na 200 procent, a i instruktorki dały z siebie wszystko ;). I musimy przyznać, że ten spektakl muzyczny sprawił nam naprawdę wiele satysfakcji. Co więcej, udało się go zaprezentować kilka razy (w Zbrosławicach 11. 01., w Wielowsi 12.01. i 26.01 w Chorzowie). Przy okazji Labiryntu zaopatrzyliśmy się również w naprawdę sporą ilość nowego sprzętu (od statywów, przez pulpity, kable, mikrofony, a nawet OŚWIETLENIE!).
Styczeń to jeszcze czas świąteczny, więc i u nas nie zabrakło kolędowań. Warto wspomnieć o naprędce organizowanym występie w Restauracji Pod Złotym Prosiakiem, na którym to Niespasowana reprezentacja zrobiła prawdziwe kolędowe show 😉
Pojawiliśmy się także w Kościele w Zbrosławicach i choć data nie ta, do której przywykliśmy to publika nie zawiodła. Było nastrojowo i sentymentalnie, jak zawsze!
I kiedy w kolejnych tygodniach planowaliśmy następne występy i szkoliliśmy warsztat nadszedł czas okres rozłąki. Wirus, który opanował świat sprawił, że próby zostały zawieszone, a Niespasowani zamknięci w domach. Ale nic to! W miarę możliwości spotykamy się dalej w sieci! Udało nam się nawet stworzyć kilka „koronawirusowych” artystycznych mini-projektów, m. in. Koronastragan.
Rok 2019 rozpoczęliśmy kontynuacją występów świątecznych. Już 6.01. we wspaniałym towarzystwie śpiewaliśmy i graliśmy kolędy na koncercie w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieńcu, a kilka dni później (12.01.), wspólnie z Zdziesiątkowanymi (muzykującą grupą z Zabrza) zorganizowaliśmy Noworoczne śpiewogranie(w restauracji Impresja w Zabrzu).
Zimowy wieczór i wspaniale poprzebierana ekipa Niespasowanych Dzieci!
W tym samym czasie, do premiery swojego kolejnego zimowego projektu przygotowywały się Niespasowane Dzieci. 18.01. w TCK Opatowice wystawiony został Zimowy wieczór.
Po pełnym zaangażowania okresie świątecznym przyszedł czas… na ferie. A w ich czasie postanowiliśmy się nieco podszkolić, czego efektem było zorganizowanie warsztatów teatralnych z Tomaszem Owczarkiem. Początek roku to także sukces na konkursie Wierszowanie w MDK Gliwice.
Kolejne trzy miesiące to długie, wesołe, ale i pełne rzetelnej pracy próby, które zaowocowały spektaklem kabaretowym Prawdziwa draka dla telemaniaka. Wystawiony został on dwukrotnie – 8. czerwca (w MOKISie) oraz 19. czerwca (w GBP w Zbrosławicach). Pomiędzy tymi dwoma występami Niespasowani pojawili się także na dwóch innych imprezach. 9. czerwca byliśmy w Pałacu w Świerklańcu (tu, w ramach Industriady, staliśmy się częścią projektu Niedziela u przemysłowca), natomiast 16. czerwca (po raz pierwszy) wzięliśmy udział w letnim podsumowaniu pracy ARA z MOKiSu, czyli VII Festynie Rodzinnym.
Ekipa Smerfowa w całej premierowej okazałości. Więcej fotek TUTAJ!
Zakończenie roku szkolnego to jednak nie zakończenie pracy dla Niespasowanych. Od końca czerwca pełną parą ruszyły próby do kolejnego projektu. Tego roku wróciliśmy do smerfów. W oparciu o znaleziska internetowe powstał scenariusz do spektaklu Smerfy. Amory Gargamela. Niebieskie stworki, w towarzystwie niemniej barwnych czarnych charakterów wystawione zostały aż pięć razy: w tarnogórskim parku miejskim w ramach Teatralnego Parkowania (18.08.), podczas Dnia Sąsiada na pyskowickim rynku (15.09.), dla pyskowickich szkół i przedszkoli (25.09. i to aż trzy spektakle pod rząd!), na KartofelFest w Wieszowie (05.10) oraz na zakończenie w GOKu w Wielowsi (20.10.). Warto wspomnieć, że spektakl ten z dumą promowaliśmy także na Korowodzie dożynkowym w Pyskowicach. Smerfy były sporym wyzwaniem pod kilkoma względami. Próby rozpoczęte już w wakacje, pokaźna scenografia, a także roszady w składzie na poszczególnych występach to największe z trudności z jakimi musieliśmy sobie poradzić.
„Stare” i „Nowe” – dobre grono! 🙂
W październiku rozpoczęliśmy tradycyjne, czwartkowe próby. Do grupy dołączyli kolejni członkowie (odsyłamy do zakładki Skład), a w głowach rodziły się pomysły na następne przedsięwzięcia. Oprócz przygotowań do własnego programu, w październiku wzięliśmy udział w projekcie Okna otwarte na Polskę, którego finałem była rekonstrukcja losów śląskich rodzin podczas Powstań Śląskich w Pyskowicach.
Mimo, że pracy było wiele, nie mogliśmy sobie odmówić także wspólnej zabawy. W gronie „nowych”, ale także „starych” Niespasowanych w listopadzie bawiliśmy się na przebieranych Andrzejkach.
I choć rok kalendarzowy zakończyliśmy niezwykle przyjemnie, bo Koncertem grup ARA z MOKIS Pyskowice, to myślami byliśmy już w 2020, kiedy to premierę miał mieć nasz kolejny, duży wieczór artystyczny…
Po długich i owocnych próbach na scenę wjeżdża pierwszy niespasowany projekt PO ZMIANACH.
Świąteczne impresje w bieli. Bardziej udanego „Nowego” chyba nie mogliśmy sobie wymarzyć. Od lewej, na dole: Paulina Jakubas, Paulina Glagla, Dawid Skutnik; w środku: Szymon Bogacki, Kinga Miczka, Wiktoria Gittmann; stoją: Adam Stryjakiewicz, Krzysiu Sterna
Święta Bożego Narodzenia i Sylwester minęły nam w radosnej, acz napiętej atmosferze, bo już 7 stycznia zaprezentować mieliśmy skutki naszej pracy – Świąteczne impresje w bieli! Efekt – przeszedł chyba nasze oczekiwania. Spotkaliśmy się z wieloma pozytywnym opiniami, miłymi komentarzami, a sami… też byliśmy z siebie dumni. To potwierdziło tylko fakt, że niespasowane „Nowe” było najlepszą z dotychczasowych decyzji! I chodź w kwestiach formalnych, nie do końca w ten sposób wyobrażaliśmy sobie funkcjonowanie grupy pod placówką, to sama praca z nowymi i starymi jej członkami przebiegała bezbłędnie! Impresje… zawitały również do zawsze otwartych Opatowic i Pyskowic.
Spektakl W atmosferze oczekiwania w wykonaniu Niespasowanych dzieci, był zaiste magiczny.
Równolegle do „dorosłych” swoje pierwsze występy przeżywały także Niespasowane dzieci. W atmosferze oczekiwania, czyli króciutkie świąteczne przedstawienie zaprezentowały podczas koncertu kolędowo – teatralnego organizowanego wspólnie z grupami wokalnymi w TCK Opatowice. Ale na tym nie koniec, bo i dzieciaki miały swoje małe turnee. Mogły wystąpić również w TCK w Reptach Śląskich oraz zbrosławickiej Bibliotece.
Najmłodsi Niespasowani długo nie odpoczywali, bo już w marcu zaprezentowali się w tematyce im najbliższej, bo bajkowej. W Projekcie bajkowo – filmowo zaprezentowali Królewnę Śmieszkę oraz fragmenty Shreka, Alicji w krainie czarów oraz Krainy Lodu.
A „dorośli”… musieli zmierzyć się z kolejnym zmianami. Po niezbyt udanej współpracy z Gminą Zbrosławice w marcu przenieśliśmy się do Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach i tam rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego przedsięwzięcia.
Grudzień tradycyjnie obfitował w Kolędowania. A było ich doprawdy sporo. Sezon mikołajkowy rozpoczęliśmy 2. grudnia na V Jarmarku Bożonarodzeniowym w Miedarach. 26. grudnia byliśmy w Kościele WNMP w Zbrosławicach, a rok zakończyliśmy w Parafii WNMP w Wielowsi. A w między czasie… Po raz pierwszy, z niekłamaną satysfakcją, pojawiliśmy się na Koncercie świątecznym grup ARA z MOKIS w Pyskowicach. Kolejne świąteczne występy… już w następnym roku…
Dziewczynka z zapałkami na nastrojowej scenie pyskowickiego MOKISu.
Rok 2017 rozpoczęliśmy wystawiając jeszcze dwukrotnie Dziewczynkę z zapałkami (w TCK – y w Opatowicach i MOKiS – ie Pyskowice), a potem przyszedł czas na chwilę refleksji…
Randka z czasem i jeden z fragmentów Moralności Pani Dulskiej. Od lewej: Kasia Kobielnik, Weronika Pradelok, Iwona Respondek i Wiktoria Michalik. Zgadniecie role?
Niespasowani powoli dojrzewali do decyzji, że pora na poważne zmiany. Postanowiliśmy po sześciu latach nieformalnej działalności się usankcjonować. Pierwszym krokiem do „Nowego” było podsumowanie „Starego”. Podsumowywanie to sprawiło nam zaskakująco dużo radości, a jego efektem tego była Randka z czasem. Zmierzyliśmy się z tym, co było i z otwartą głową ruszyliśmy w przyszłość. Oczywiście Randka… zaprezentowana została czterokrotnie – Biblioteka Zb-ce, TCK Opatowice, MOKiS Pyskowice i… ku naszej wielkiej dumie w Teatrze Nowym w Zabrzu podczas Imprez Towarzyszących XVII Festiwalowi Dramaturgii Współczesnej.
Podczas Randki… na scenie towarzyszyła nam Paulina Pudlo (od września już oficjalnie Niespasowana).
Latem 2017 roku wystąpiliśmy również w ramach projektu „Ulica (od)nowa” organizowanego przez Stowarzyszenie Góry Kultury (gdzie wystąpiliśmy z koncertem zatytułowanym Ulica dźwiękiem zdobiona) oraz na zbrosławickich Dramataliach. A we wrześniu… się zaczęło!
Ruszył nabór do grupy! Niespasowani zorganizowali trzy spotkania otwarte. Przedstawialiśmy na nich charakter grupy oraz sposób jej funkcjonowania, ale przede wszystkim – poznawaliśmy się, integrowaliśmy i dobrze bawiliśmy. Owocem spotkań było powiększenie się niespasowanej gromadki o: Paulinę Pudlo, Dawida Skutnik, Wiktorię Gittmann, Paulinę Jakubas, Szymona Bogackiego, Paulinę Glaglę, Kingę Miczka oraz Maję Madejewską (przy okazji… To, jak zmieniało się nasze grono na przestrzeni lat możecie zobaczyć w zakładce Skład).
Grupa założycielska Niespasowanych dzieci. Szukajcie ich TUTAJ!
Ponadto, od października tego roku, w Tarnogórskim Centrum Kultury filia w Opatowicach, grupę Niespasowanych dzieciprowadzi Iwona Respondek, a razem z Kasią działają (już oficjalnie, jako instruktorki) ze starszyzną w Bibliotece w Zbrosławicach.
Próby idą pełną para i choć założenie było, by pierwszy projekt nowych grup, by nieduży, to entuzjazm i zapał, które ujawniały się podczas spotkań podyktowały zupełnie co innego. Ale o tym… w przyszłym roku.
Naturalnie nie mogliśmy sobie odmówić przyjemności niespasowanego kolędowania. 26 grudnia tradycyjnie pojawiliśmy się w Kościele w Zbrosławicach, ale razem z nowymi członkami pojawiły się także kolejne zaproszenia. I tak, nastrajaliśmy świątecznie siebie i innych także w Ośrodku leczniczo – rehabilitacyjnym „Pałac Kamieniec” oraz w parafii św. Wawrzyńca w Zabrzu – Mikulczycach. A potem? Radośnie wkroczyliśmy w rok kolejny …
Emo-Królewna (Iwona Respondek) i wybranek jej serca Książę (Krzysiu Sterna) otoczeni przez uszczuploną gromadkę krasnoludków: Mędrka (Nicola Glagla), Gderka (Wiktoria Michalik) i Nieśmiałka (Adrian Kuś). Obok, lekko podchmielony, sługa Królowej Śniegu – Hans (Kasia Kobielnik).
10. stycznia 2016 roku zaprezentowaliśmy premierę nowego spektaklu. Śnieżka Transformejszyn, bo o nim mowa, liderowany był przez Kasię Stryjakiewicz i wystawiany aż cztery razy w przeciągu trzech miesięcy: dwa razy w styczniu (premiera w Wieszowie w ramach Finału WOŚP), następnie w zbrosławickiej Bibliotece), w TCK Opatowice w marcu oraz w pyskowickim MOKiS-ie w kwietniu. To aż dwa występy poza granicami naszej gminy! Śnieżka, była projektem godnym powrotu Niespasowanych na scenę. Obfitowała w efekty dźwiękowe i filmy, które sami nagrywaliśmy. To, zdaje się, największy z naszych dotychczasowych projektów, a przy okazji ostatniego tego roku występu ze Śnieżką zaopatrzyliśmy się też w pierwsze profesjonalne niespasowane wizytówki.
Gdy już zadomowiliśmy się ponownie na scenie w naszych głowach powstał pomysł kolejnej bajki. Tym razem liderem została Weronika Macioszek. Spektakl dla dzieci O Rybaku i Złotej Rybcepremierę miał 30 maja w świetlicy w Wieszowie, ale na tym się nie zakończyło. Rybka zawitała także do TCK Opatowice, MOKiS Pyskowice oraz GBP w Zbrosławicach (gdzie wystąpiliśmy w ramach Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek).
Chwytająca za serce rola Dziewczynki – Weronika Pradelok (Macioszek)
Po wakacyjnej przerwie, jeszcze w promieniach słońca, rozpoczęliśmy przygotowania do Dziewczynki z zapałkami. Kolejna bajka w naszym wykonaniu tym razem miała mieć wydźwięk melancholijny. Celem była chwila refleksji w świąteczny, końcoworoczny czas. Premiera odbyła się w zbrosławickiej Bibliotece 30 grudnia.
Wcześniej, 26. grudnia, oczywiście obowiązkowe kolędowanie w Kościele w Zbrosławicach.
Może i okrojona, ale na pewno szalona, świta św. Mikołaja z 2015 roku. Od lewej: Wiktoria Michalik, Iwona Respondek i Kasia Kobielnik
Po kilku miesiącach przyszedł czas na podjęcie decyzji. We wrześniu, podczas szczerej rozmowy przeorganizowaliśmy się i przyjęliśmy nowe zasady. Zaczęliśmy prace nad nowym projektem i jednocześnie zadbaliśmy o aktualizacje informacji. Niestety, nasze szeregi opuściła wtedy Weronika Pluta.
Grudzień upłynął nam pod znakiem kolędowaniai występów świątecznych, okraszonych mikołajkową atmosferą. Pierwszy trzy spotkania z Mikołajem i wspólne kolędowania odbyły się dzień po dniu, 6. (Jarmarkowo w Zbrosławicach) i 7. grudnia (kolędowanie z członkami Polskiego Związku Niewidomych w Tarnowskich Górach). 14. i 16. grudnia, kolejny rok z rzędu, śpiewaliśmy i bawiliśmy się z dziećmi z klas 1-3 z SP nr 3 w Tarnowskich Górach, a 22.12. odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną klasę trzecią z tejże szkoły na spotkaniu opłatkowym. Pomiędzy kolędowaniami w szkole śpiewaliśmy również na Kiermaszu świątecznym w Restauracji Kucharz Gastronom w Zbrosławicach. 19. grudnia mogliśmy przeżyć moc wzruszeń z pensjonariuszami Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego nr 1 w Tarnowskich Górach. A sezon zakończyliśmy kolędowaniem w Kościele WNMP w Zbrosławicach.
Równolegle, przez cały czas trwały próby do nowego spektaklu. W tym miesiącu udostępniliśmy również coś zupełnie nowego – filmową zapowiedź naszego wielkiego powrotu 🙂 A więc grudzień, jako symbol powrotu z przytupem!
W styczniu 2014 roku kontynuowaliśmy występy w ramach Królestwa Miłości, które zostało zaprezentowane szerszej publiczności także w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zbrosławicach (12.01.) oraz ponownie w zbrosławickiej szkole -16. stycznia.
Kiedy napięcie zmalało i znalazło się kilka wolnych chwil na parawanie tuż przy głównym wejściu do Biblioteki w Zbrosławicach stworzyliśmy własną gazetkę.
Koncert Komedie&Romanse i jedyny w swoim rodzaju Krzysztof Sterna, jako Maska
Oczywiście, w międzyczasie wcale nie odpoczywaliśmy. Przygotowywaliśmy się do premiery drugiego koncertu muzyki filmowej Komedie&Romanse. 22 marca zaprezentowaliśmy efekty swojej pracy, a na zakończenie każdy miał możliwość zabrania do domu niespasowanego długopisu.
Większość grupy spędziła weekend majowy w Grodzisku Mazowieckim. Siostra Stella zabrała grupę dzieci i młodzieży (w tym część z nas) na Dni z Opatrznością organizowane przez zgromadzenie sióstr z tego miasta. Tam też po raz kolejny wystawiany był musical Królestwo Miłości (tym razem pod nowym tytułem – „Ostatni Król”). Niespasowani mieli tam okazję uczestniczyć w różnych warsztatach, spotkaniach i spektaklach.
Już pod koniec maja przedstawiliśmy naszą wersję znanej na całym świecie bajki – Smerfy. Spektakl nosił tytuł Smerfy i Łasuchowa pizza, a w kolejnych tygodniach, na wzór tournee Śnieżki, wystąpiliśmy w trzech szkołach. Występem w Smerfach… z grupą pożegnała się Laura Witkowska.
Pod koniec czerwca spróbowaliśmy swoich sił na kolejnym już przesłuchaniu do festiwalu Rytm Gliwice. Wykonując Arms of the Angels oraz To Love Somebody.
Na początku lipca zorganizowaliśmy warsztaty wokalne z Dagmarą Kołodziej, studentką na kierunku wokalno – aktorskim Katowickiej Akademii Muzycznej.
Wielojęzyczny Talent Show na zbrosławickich Dramataliach
W sierpniu przyszedł czas na występy plenerowe. Pierwszy odbył się podczas zbrosławickiego Festynu odpustowy – 17. sierpnia. Wykonaliśmy skecz bazujący na Butach nie do pary 2, wiązankę muzyczną napisaną specjalnie na tę imprezę, oraz zaśpiewaliśmy kilka dobrze znanych hitów. Drugi występ odbył się w ramach imprezy Dramatalia. Ponieważ w tym czasie Urząd Gminy gościł przedstawicieli zaprzyjaźnionych gmin zza granicy, postanowiliśmy przygotować talent show w różnych językach. Konferansjerkę prowadziliśmy po angielsku, a śpiewaliśmy po polsku, węgiersku, francusku, niemiecku i włosku.
We wrześniu w tygodniu Dziennik Zachodni ukazał się artykuł podsumowujący dotychczasową działalność naszej grupy.
Następnie przyszedł czas na kolejny koncert – W rytmie muzyki na żywo – którego premiera odbyła się 26 października. Tym razem nie wykorzystaliśmy ani jednego podkładu, bowiem mottem tego występu było hasło „BO GRAĆ NA ŻYWO JEST LEPIEJ”!
20 listopada po raz pierwszy wystąpiliśmy, jako gość muzyczny na V Integracyjnym Przeglądzie Umiejętności Artystycznych „Promowanie Talentów” w tarnogórskim DPS „Przyjaźń”. Wśród wykonywanych przez nas utworów przodowały te w języku polskim, ale pojawiły się też piosenki po angielsku, a nawet portugalsku. Odświeżyliśmy także naszą wiązankę muzyczną ze skeczu Wcale nie taka budowa cepa, a bisowaliśmy autorskimi utworami pochodzącymi ze spektaklu Buty nie do Pary 2. Pierwszy Glanc.
Niespasowana świta św. Mikołaja (Marek Wolny). Od lewej: Iwona Respondek, Julka Barszcz, Weronika Pluta i Kasia Kobielnik. Wspomnienia „zakulisowe” – bezcenne!
Kilka dni później uczestniczyliśmy w wernisażu „Malarskie wizje” Agnieszki Dembończyk i Katarzyny Prewedy. Otwarcie wystawy odbyło się 27. listopada w Bibliotece Miejskiej w Tarnowskich Górach. Nasz występ składał się głównie z piosenek, ale także odwołującej się do tematyki obrazów poezji.
5. grudnia nasza mikołajkowa grupa odwiedziła dzieci. Najpierw Mikołaj udał się do Przedszkola w Przezchlebiu, a następnie do Spółdzielni Socjalnej „Familia” w Tarnowskich Górach. Charakter spotkań był oczywisty. Z kolei 18. grudnia, już w nieco luźniejszej formie, umilaliśmy czas klasie drugiej z Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowskich Górach.
Rok zakończyliśmy spektaklem świątecznym, a mianowicie drugą odsłoną Bomb(k)owych Świąt. Scenariusz zyskał poprawki, dostosowując się do wieku aktorów. 26. grudnia, tradycyjnie, kolędowaliśmyw Zbrosławickim Kościele.
Kończąc 2014 rok, ze smutkiem, opublikowaliśmy news, informujący o zwieszeniu działalności…
Konkurs teatralny organizowany przez bytomską fundację „Klub KONTRA”. Z sukcesem prezentujemy sceny „Babiniec” i „Rozmowa Teściowych” z „Butów nie do Pary 2. Pierwszy Glanc”
Ogólnopolski konkurs literacki organizowany przez Fundację Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego z Katowic. Na konkurs zgłaszamy scenariusz „Butów nie do Pary”
Ówczesny skład grupy. Od lewej stoją: Adam Stryjakiewicz, Iwona Respondek, Wiktoria Michalik, Adam Kosytorz, Laura Witkowska, Artur Zawadzki, Nicola Glagla, Krzysiu Sterna. Od lewej na dole: Kasia Kobielnik, Julka Barszcz, Weronika Pradelok i Weronika Pluta. Foto – Martyna Kobielnik (niespasowany fotograf)
Początek nowego roku był bardzo pracowity. Adam Stryjakiewicz i Julka Barszcz (wokale) oraz Nicola Glagla (gitara) wzięli udział w VII Wojewódzkim Konkursie Wokalnym „Motyw miłości w piosence obcojęzycznej”, wykonując przepiękny utwór zespołu Once, If You want Me. Zdecydowaliśmy się również spróbować swoich sił i konkursie literackim. Śląski Shaekspeare organizowany przez Fundację „Młodzi Twórcy” im. prof. Piotra Dobrowolskiego z Katowic nie był jednak dla nas szczęśliwy w kwestii nagród (doświadczenie to osobna kwestia 🙂 ). Ponadto cały czas powstawał scenariusz Butów nie do Pary 2. Pierwszy Glanc. 14 kwietnia, na sali restauracji Kucharz Gastronom, spektakl ujrzał światło dzienne po raz pierwszy. Zakończony był nietypowo, bo niespasowanym harlem shake’iem na żywo.
W maju wzięliśmy udział w Konkursie Teatroida. Zajęliśmy drugie miejsce za prezentację dwóch scen z Butów nie do Pary 2. Niespasowane dziewczyny (Weronika Pluta, Julka Barszcz oraz Weronika Macioszek) wzięły też udział w Gminnym Festiwalu Piosenki Ekologicznej, zajmując pierwsze miejsca i wyróżnienie.
W międzyczasie zabraliśmy się za realizację scenariusza bajki. Pod koniec maja wystawiliśmy Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków. Przy tej okazji do grupy dołączył, wypatrzony na jednym w występów szkolnych, Adrian Kuś. Miesiąc później nasze dwie Weroniki wzięły udział w przesłuchaniach konkursowych do Festiwalu Rytm Gliwice oraz wyruszyliśmy z małym śnieżkowym turnee po Gminie Zbrosławice. W jego ramach wystawiliśmy bajkę w zbrosławickim Przedszkolu i w Szkole Podstawowej w Kamieńcu. To pierwszy raz, kiedy to my przyjechaliśmy do widzów.
W połowie roku, w pełnej zgodzie i przyjaźni, grupę opuścił Marek Wolny.
Mission impossible theme podczas koncertu muzyki filmowej Hity wszech czasów w wykonaniu niemal pełnego niespasowanego instrumentarium
W październiku część z nas brała udział w projekcie „Archipelag matematyki”, realizowanym dla Politechniki Warszawskiej, a w przygotowaniach był już koncert muzyki filmowej Hity wszech czasów, który swoją premierę miał 27 października. Przygotowaliśmy zbiór znanych i lubianych utworów z najbardziej znanych, naszym zdaniem, filmowych produkcji.
Listopad to miesiąc, w którym po raz kolejny wzięliśmy udział w konkursie. Tym razem padło na Talentiadęw Radzionkowie. Wykonaliśmy utwór „Co mi Panie dasz” Beaty Kozidrak. W tym miesiącu mieliśmy okazję zaśpiewać też podczas ślubu niespasowanej Iwony.
A w grudniu – kolędowaliśmy. Trzykrotnie— pierwszy raz 09.12 w Tarnowskich Górach, gdzie w Szkole Podstawowej nr 3 przebrani za mikołajową świtę, bawiliśmy się wraz z dziećmi z klas 1-3, następnie 16.12 na wigilijce z klasą pierwszą tejże szkoły oraz tradycyjnie w drugi Dzień Świąt w Kościele w Zbrosławicach, gdzie śpiewaliśmy wraz z licznie przybyłymi mieszkańcami. W grudniu Julia Barszcz i Wiktoria Michalczok miały też okazję nagrać swoje głosy na gminnej płycie, gdzie w profesjonalnym studiu zaśpiewały Przybieżeli do Betlejem.
Rok zamknęliśmy gościnnym udziałem w musicalu Królestwo Miłości w reżyserii Siostry Stelli. Premiera miała miejsce w Zespole Szkół w Zbrosławicach w dniu 20 grudnia.
Niespasowane dziewczynki z skeczu Wcale nie taka budowa cepa. Od lewej: Julia Barszcz, Weronika Pradelok, Wiktoria Michalik, Laura Witkowska, Weronika Pluta i Iwona Respondek
W połowie marca, z okazji 80-lecia zbrosławickiej szkoły, przedstawiliśmy trzydziestominutowy skecz pt. Wcale nie taka budowa cepa. W tym samym miesiącu, w tygodniku Gwarek ukazał się artykuł opisujący naszą działalność. Dostaliśmy też symboliczne wyróżnienie, swoiste uznanie redakcji gazety. Od tego momentu Laura Witkowska i Krzysiu Sterna już oficjalnie dołączyli do grupy.
W marcu po raz kolejny wystawiliśmy Ławkę— co ciekawe — z kolejnymi poprawkami. W tym spektaklu wykorzystaliśmy też po raz pierwszy, zakupiony z kapeluszowej pomocy, nasz własny parawan, czyli pierwszy przenośny kulis :).
Szybko zabraliśmy się za tworzenie kolejnego przedstawienia. Nie mogąc zdecydować się na nic konkretnego, stworzyliśmy połączenie śpiewu, aktorstwa, prozy i wierszy. 27 maja zaprezentowaliśmy na scenie Kalejdoskop uczuć, czyli rekordowo długi projekt.
Krótki skecz pt. „Popielniczka” z Kalejdoskopu uczuć (od lewej: Krzysiu Sterna, Marek Wolny, Artur Zawadzki i Adam Stryjakiewicz)
W lipcu, kiedy pracy było ciut mniej, mogliśmy pomyśleć nad dalszymi planami. A potem nadszedł czas na pierwszy występ plenerowy. Na zbrosławickim Festynie odpustowym postawiliśmy na lekką rozrywkę, czyli piosenki o tematyce letniej. Jedną z nich była nasza autorska na temat otwieranej na wsi Biedronki :). Pod koniec wakacji część dziewczyn wzięła udział w warsztatach gospel w Poniszowicach zakończonych koncertem, na którym reszta grupy zasiadła na publiczności. W tym samym miesiącu wystąpiliśmy plenerowo po raz drugi, tym razem na Gminnej Wystawie Koron Żniwnych. Nasz występ wzbogaciliśmy o tematyczne dowcipy.
We wrześniu na afisze powróciły Buty nie do Pary, tym razem na scenie radzionkowskiej Karolinki. Był to nasz pierwszy występ poza granicami gminy. Wspominamy go bardzo pozytywnie, tym bardziej, że scenariusz uległ zmianom ze względu na nowych członków grupy.
Koncert jesienny, więc parasolki poszły w ruch (do piosenki „Ciągle pada”)
Gdy emocje opadły zdecydowaliśmy, że najwyższa pora na pierwszy koncert. I tak, w listopadzie zaprezentowaliśmy Koncert jesienny, utrzymany w nastrojach nostalgicznych, choć nie byli byśmy sobą, gdybyśmy w program nie wpletli także kilku pozytywnych momentów. Koncert był też pierwszym występem zapowiadanym na naszej nowo powstałej stronie na facebooku.
W 2012 roku ponownie braliśmy udział w Kiermaszu Świątecznym w Zbrosławicach, tym razem w postać Mikołaja wcielił się Krzysiu Sterna. W grudniu zrobiliśmy też coś dla siebie — zorganizowaliśmy warsztaty wokalne z Anną Chęcińską. To było bardzo owocne spotkanie!
26 grudnia tego roku rozpoczęliśmy również tradycję kolędowania w zbrosławickim Kościele WNMP.
Do pracy nad tworzonym kilka lat wcześniej tekstem od razu zwerbowani zostali Iwona i Artur i w ten sposób w 2011 roku z zarysu scenariusza powstawały kolejne sceny ButówniedoPary. Ale wiadomo, tekst to nie wszystko. Potrzebni byli aktorzy i wokaliści, bo oczywistym było, że Iwona, Kasia i (z automatu zaciągnięty do projektu) Adam Stryjakiewicz (zbieżność nazwisk nie jest tu przypadkowa) będą dbali o muzyczną część spektaklu. Uruchomiono kontakty i po pewnym czasie rozpoczęły się próby w salce katechetycznej przy Kościele WNMP w Zbrosławicach. I tak, aż do premiery…
Apoloniusz i Jadzia z Butów nie do Pary, czyli Artur Zawadzki i Wiktoria Michalik
23 czerwca w sali Kucharz Gastronom odbyła się długo wyczekiwana i poprzedzona próbami, odbywającymi się od marca tego samego roku, premiera Butów nie do Pary. Nagłośnieniem zajął się Klaudiusz Aplik, a nas scenie zaprezentowali się: Kasia, Iwona, Adaś Stryjakiewicz, Artur Zawadzki, Weronika Pluta, Weronika Macioszek, Adam Kosytorz, Julia Barszcz, Karolina Lewandowska, Wiktoria Michalczok, Nicola Glagla oraz Marek Wolny. Zdjęcia podczas spektaklu robiła Martyna Kobielnik (od sierpnia oficjalny niespasowany fotograf).
Kilka dni po występie, bogatsi o nowe doświadczenia i pełni powystępowych wrażeń spotkaliśmy się, by zobaczyć i przeanalizować nagranie spektaklu. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że chcemy kontynuować występy i… jakoś się nazwać. A nazwę zawdzięczamy (od lipca 2013 roku niestety będącemu już poza grupą) Markowi Wolnemu. Od tamtego dnia Karolina postanowiła wspierać nas już tylko przy okazji wystawiania Butów… . To był właśnie moment zawiązania grupy, gdzie każdy zadeklarował chęć regularnego spotykania się w celu popularyzacji kultury w naszym rejonie i realizowania swoich pasji.
W tym roku Buty nie do Pary zagraliśmy jeszcze dwa raz – we wrześniu na otwarciu nowej Biblioteki w Zbrosławicach oraz w październiku w Sali Gminnej w Wieszowie. Już w kolejnym miesiącu, na zakończenie Gminnego Konkursu „Trzeźwy i zdrowy styl życia”, przedstawiliśmy swoją — nieco rozbudowaną — wersję Ławki, czyli spektaklu napisanego przez Ks. Kokoszkę, zbrosławickiego proboszcza oraz Siostrę Arielę. W tym przedstawieniu gościnnie wystąpili z nami Laura Witkowska i Krzysiu Sterna.
W grudniu wiele się działo. Najpierw wzięliśmy udział w Kiermaszu Świątecznym organizowanym przez zbrosławicką Bibliotekę, a w drugi Dzień Świąt wystawiliśmy kolejny spektakl – Bomb(k)owe Święta, czyli niespasowana opowieść wigilijna. Przy tym drugim współpracowaliśmy z firmą nagłośnieniowo – oświetleniową Sound Studio z Wieszowy. W okolicach grudnia zaprezentowaliśmy też nasze logo (którego autorem jest Artur Zawadzki) oraz nowy adres internetowy w domenie „.pl”! Pod koniec roku zaistnieliśmy w gminnej gazecie, gdzie można było przeczytać artykuł pt. „Niespasowany wywiad, czyli sami o sobie.”