Jak możemy przypuszczać – większość osób, w tym i my, z dozą goryczy świętować będzie zakończenie roku 2020. Czy jest on jednak całkiem stracony i najlepiej byłoby wykreślić go z życiorysu? Temu stanowczo zaprzeczamy! Bo mimo że, jak już gdzieś wspominaliśmy, chcieliśmy rozpocząć świętowanie 10-lecia grupy, na co siłą rzeczy będzie trzeba poczekać, to jesteśmy zdania, że – co się odwlecze to nie uciecze!

Poświętować zawsze zdążymy, a teraz warto podsumować to, co dobrego udało się poczynić w tym, niełatwym 2020-tym.

Rok 2020-sty właściwie rozpoczął się dla nas świetnie – w styczniu aż cztery razy wystawiliśmy spektakl muzyczny pt. „W labiryncie świątecznych pytań”, który w naszej opinii zintegrował skład i każdemu dał sporo radości – o czym można poczytać chociażby na naszej stronie, a niektórych kawałków posłuchać na kanale YouTube – do czego zachęcamy (klimat świąteczny – zatem na czasie).

Nie obyło się też bez kolędowania, zarówno, tradycyjnie – w zbrosławickim kościele, jak i – „na spontanie” – w Restauracji pod Złotym Prosiakiem.


Kolejnym plusem roku 2020 jest fakt, dołączenia do grupy Gabrysia, który, co ważne, trwa w niej aktywnie do dziś ?.

 

Po feriach zimowych mamy w zwyczaju przerzucać się na jakiś czas z trybu „próby” i „występy” na tryb „warsztat”, stawiając przed sobą różne wyzwania: walczymy z własnymi barierami, poszukujemy nowych technik teatralnych, a jednocześnie planujemy kolejne występy i dobrze się bawimy.

Czas tej warsztatowej zabawy dość drastycznie przerwała pierwsza fala pandemii. Zanim zaczęliśmy działać zdalnie, grupa długo milczała, ponieważ, jak się okazało, gdy już mieliśmy szansę porozmawiać na żywo – każdy na swój sposób przeżywał tę trudną sytuację. Ostatecznie jednak, udało nam się zmobilizować i spora część grupy zaangażowała się w proponowane pomysły na artystyczną działalność zdalną. Tak oto powstały filmy: „Koronastragan”, „Świat na krawędzi”, „Z okazji Dnia Matki – niespasowane Gagatki” oraz cykl wierszy czytanych przez nas dla najmłodszych z okazji Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom – odsyłamy na kanał You Tube.

Warto wspomnieć, że instruktorzy MOKiS, w tym szczególnie spragnione teatralnych wrażeń – Iwona i Kasia, z tęsknoty za podopiecznymi również przygotowali zdalne przedstawienie pt. „Pyskowickie talenty” – polecamy zobaczyć raz jeszcze!

Tym sposobem nadszedł czas wakacji! I owszem, moglibyśmy darować sobie próby, ale… za tym się po prostu tęskni. Iwona i Kasia w lipcu wzięły udział w warsztatach teatralnych Poruszenie, a gdy tylko pojawiło się zielone światło „z góry”, zaczęliśmy również próby do spektaklu dedykowanego dzieciom, które, jak sądzimy po ich ilości i reakcjach, bardzo tęskniły za tego typu wydarzeniami.

 


Efektem prób, w ekspresowym tempie i mimo „wakacyjnych rozjazdów”, końcem sierpnia światło dzienne ujrzał spektakl pt. „Baśniowy Ambaras”.„Ambaras..” udało się (nie bez problemów) wystawić trzy razy – premierowo w rodzimych Pyskowicach, w Tarnowskich Górach we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury w ramach III edycji Teatralnego Parkowania oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Wielowsi przy okazji Kulturalnej Jesieni. Nie musimy chyba opisywać, jak wielką frajdę sprawiło nam ponowne wskoczenie na scenę…

Końcem września udało nam się jeszcze we współpracy z Aktywnymi Pyskowicami zorganizować Rodzinne Podchody szlakiem mamutów – gdzie przebrani za postaci z bajki integrowaliśmy się z pyskowicką społecznością.

 

 

 

 

Po wakacjach, rozpoczęliśmy regularne próby z nadzieją, że nie zostaną one niczym przerwane – i chociaż ostatecznie nie zostały, to jednak warunki pracy, niepewność każdej kolejnej próby oraz przerzedzony w związku z pandemią skład sprawił, że, szykując się jednocześnie do ważnej dla nas premiery, postawiliśmy znów na warsztat – przekładając świętowanie 10-lecia na czerwiec 2021, kiedy to faktycznie owe 10 lat nam stuknie.

 

W między czasie Kasia i Iwona znów dopracowywały warsztat instruktorski – tym razem w ramach teatru cieniu, biorąc udział w projekcie „Skarby teatru z walizki – edukacja i animacje z zakresu teatru cieni”.

 

Nie mniej finał roku 2020 udało się uczcić na bogato, a to za sprawą corocznego Koncertu Świątecznego sekcji Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Pyskowicach, który tym razem odbył się w formie zdalnej, a my mieliśmy przyjemność dołożyć do niego także swoje dwa filmy: Reportaż „Niespasowani – trwaj w dobrym humorze” oraz teledysk pt. „Będzie kolęda” we współpracy z Zespołami Wokalnymi z Pyskowic.

Czy zatem był to „ubogi” lub „smutny” rok? W pewnym sensie na pewno… jednak nie chcemy w ten sposób o nim myśleć, a cieszyć się nawet z tych małych, czasem niepozornych, artystycznych zwycięstw.

Przed nami rok 2021 – czy będzie lepiej? Tego nie wie nikt, nadzieję jednak mamy i obiecujemy, że bez względu na warunki – się nie poddamy. Wy – też tak zróbcie!

Wszystkiego dobrego na ten nowy 2021 rok!

X