„Randka z Czasem, czyli o tym, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”– to już 16 autorski projekt naszej grupy i niemal 60 występ na scenie pod nazwą Niespasowani. Premiera „Randki…” odbyła się 28 maja 2017 r. w GBP w Zbrosławicach i miała charakter muzyczno – satyrycznego spotkania przy kawie, herbacie i ciasteczku.

Ponieważ projekt ten utrzymany był w klimacie rocznicowym, tematem przewodnim projektu uczyniliśmy upływający Czas i to jak nas zmienia. Koniec maja to również czas rodzinnych świąt, takich jak Dzień Matki czy Dzień Dziecka, a więc doskonała okazja, by przyjrzeć się wszystkim członkom wielopokoleniowej rodziny. Oczywiście nie chcieliśmy popaść w smutek i melancholię w związku z upływającym czasem, dlatego obok obyczajowych scenek na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej” pokazaliśmy własne skecze, w których, trochę jak w krzywym zwierciadle, mogli przejrzeć się wszyscy, poczynając od dzieci i młodzieży, poprzez dorosłych i kończąc na staruszkach. A wszystko to przeplatane było polskimi piosenkami z dorobku takich artystów, jak: Grzegorz Turnau, Maryla Rodowicz, Happysad czy Kabaret Starszych Panów. Znane i mniej znane piosenki uzupełniały tematycznie scenki i pozwalały na płynne przechodzenie z jednego etapu życia do kolejnego.

Mamy nadzieję, że taki artystyczny „przeplataniec” złożony z sugestywnych piosenek oraz poważnych i mniej poważnych scenek skłonił, z jednej strony, do refleksji i zadumy nad naturą ludzką, a z drugiej pozwolił z humorem i przymrużeniem oka spojrzeć na nasze ułomności i słabości charakteru, które dotykają każdego, niezależnie od wieku.

Praca nad realizacją Randki rozpoczęła się od wyboru repertuaru. Następnie przystąpiliśmy do pisania i opracowywania scenek, konferansjerki oraz tworzenia aranżacji muzycznych na flet, gitarę, dzwonki, bębenki oraz skrzypce. Gdy program był już gotowy, przystąpiliśmy do prób instrumentalnych, aktorskich i technicznych. Trzeba tu podkreślić, że nasze aranżacje muzyczne zostały tym razem wzbogacone o skrzypce dzięki przemiłej Paulinie Pudlo, która po raz pierwszy zasiliła nasze szeregi. Natomiast ze „starej ekipy” pojawili się: Adaś, Iwona, Weronika, Wiktoria, Kasia, Adam i Krzysiu. Ci ostatni z sukcesem zajęli się także nagłośnieniem występów. Między czasie Iwona tworzyła plakat dla tego wydarzenia.

Projekt ten, dedykowany publiczności w każdym wieku, był także naszym własnym podsumowaniem dotychczasowej 6-letniej działalności – komentuje Kasia, lider tego przedsięwzięcia – 6 lat to dla nas kawał czasu, niejeden z nas przeżył z Niespasowanymi swoje naście lat. Możecie to zaobserwować chociażby na zdjęciach z poprzednich występów, systematycznie umieszczanych na naszej stronie internetowej, a które posiadamy dzięki Martynie – naszemu niespasowanemu fotografowi. Upływ czasu podkreślała również scenografia. Jednym z jej elementów były plakaty z poprzednich projektów, technika ich wykonania ewidentnie świadczy o upływającym czasie 😉. Ale mimo klimatu rocznicowego nie skupiamy się tylko na wspominaniu przeszłości, wręcz przeciwnie, intensywnie myślimy o przyszłości. Czas zmienia nas, a więc może i czas na zmiany u Niespasowanych 😉

Pomysł na zmiany podsunęła nam entuzjastycznie nastawiona Pani Ania Pająk z TCK nr 3 w Opatowicach. Zainspirowani – wyznaczyliśmy sobie nowy cel: NIESPASOWANI OTWIERAJĄ SIĘ NA NOWE! Otwarcie na nowe oznacza przede wszystkim otwarcie na nowych ludzi. Zatem już od września 2017 r. każdy, kto ma w sobie pasję i czuje, że chciałby spróbować swoich sił na scenie i nie tylko, będzie mógł dołączyć do Niespasowanych (już teraz wiemy, że dołączy do nas wspomniana skrzypaczka, Paulina!). Chcemy przyciągnąć do Niespasowanych zarówno małych, jak i dużych. Dlatego planujemy w Opatowicach utworzyć artystyczną grupę dziecięcą, a w Zbrosławicach czekamy na młodzież i dorosłych. O szczegółach wkrótce!

„Jesteśmy bardzo podekscytowani nadchodzącą zmianą – mówi Iwona – i z niecierpliwością oczekujemy na chwilę, kiedy staniemy twarzą w twarz z nowym narybkiem. I nie bez przyczyny mówię nowym, bo wcale nie chodzi nam tylko o młody, ale taki w każdym wieku. Zachęcam BARDZO serdecznie wszystkich! Pozbądźcie się wątpliwości, a zobaczycie, że warto” 🙂

Podsumowując, zatem ostatni, nieco sentymentalny i jeszcze „w starym stylu” projekt, dziękujemy GBP w Zbrosławicach oraz TCK nr 3 w Opatowicach za współpracę, a wszystkim, którzy zechcieli przyjść – za obecność, uśmiech i dobre słowo.

W „Randce z Czasem” Niespasowani pokazali wachlarz swoich talentów i umiejętności. W czasie jednego spotkania potrafili bawić i rozśmieszać do łez kabaretowymi scenkami, po czym zmieniali satyryczną konwencję na tragifarsę G. Zapolskiej i zmuszali do refleksji nad niezbyt chwalebnymi stronami natury ludzkiej. Następnie brali instrumenty i mogliśmy słuchać przepięknych znanych piosenek w ich własnych aranżacjach. Widzieliśmy w tym projekcie popis umiejętności aktorskich, wokalnych i instrumentalnych. „Randka …” to projekt, na pewno, warty zobaczenia! Należy zatem mieć nadzieję, że instytucje odpowiedzialne za kreowania amatorskiego ruchu artystycznego w środowisku znajdą sposób, by ta piękna i bezinteresowna działalność artystyczna była wspierana i rozwijała się z korzyścią dla środowiska lokalnego” – komentuje Jolanta Dąbrowska, debiutująca wśród zbrosławickiej publiczności.

„Randka z Czasem” tym razem odbyła się tylko dwa razy, ale nikt nie powiedział, że już nie wróci, dlatego oczekujcie na informacje w nowym sezonie artystycznym.

X